Az Egyetem megnyitja kapuit sorozat keretében az 1635-ben alapított Egyetem nagy múltra visszanéző épületeinek, helyszíneinek történetét és rejtett kincseit ismerhetők meg ELTE Alumni Központ ötlete nyomán és szervezésében. A másfél órás séták során történelmi jelentőségű épületeket, lenyűgöző helyszíneket ismerhet meg dolgozóbarát időpontokban.
Legelső alkalommal az Egyetemi Könyvtárba látogattunk. A sorozat további állomásainak alakulását alant tanulmányozhatja. Tucatnyi helyszínre juthatunk el rendszeresen. 

A Királyi Magyar Tudományegyetem 1777-ben költözött Nagyszombatból Budára, majd 1784-ben Pestre. A Pestre költözés után 1805-től az egykori pálos kolostor helyén működött az Egyetem: ezt 1890-ben lebontották, majd 1900-ban avatták fel a mai neobarokk palotát, mely jelenleg is az ELTE főépületeként működik az Egyetem tér 1-3. szám alatt. Közvetlenül mellette, a Szerb utcában találjuk a Rektori Kabinet és a Kancellária háromudvaros barokk épületegyüttesét, mely egykor a pesti klarisszák kolostora volt.

A kiegyezés után (1867) intenzív fejlődés indult meg: több új épületet emeltek – már kizárólag az Egyetem számára. Ekkor készült el például az Egyetemi Könyvtár (1876), ahová az eredeti jezsuita könyvtár több évszázados gyűjteménye is került. 1809-ben nyílt meg az ELTE Füvészkertje a mai Trefort kert helyén (ez Közép-Európa egyik legrégebbi botanikus kertje), ahonnan 1847-ben költözött az Illés utcába, ahol – ugyan kisebb területen, mint akkor – ma is található. A 19. század közepén épült fel a Trefort kerti campus (itt ma például külön érdekesség a „Jel a kertben” emlékmű vagy a híres XI-es tanterem), majd a század végén megnyitotta kapuit az Eötvös Collegium is. Miután az egyetemet a Várból Pestre költözették, 1805-től a mai Egyetem téren álló pálos kolostor épületében működött egészen 1890-ig, amikor a kolostor helyén egy teljesen új épületet emeltek. Elsőként a neoreneszánsz Szerb utcai rész készült el, majd a főépület: az árkádos palota, amely a barokk egyetemi templomhoz csatlakozik és stílusában is illeszkedik ahhoz. Ma az Állam- és Jogtudományi Kar tanszékei, valamint az ELTE vezetése működnek itt.

Az épületek tehát évszázados múltra tekintenek vissza, és olyan rejtett kincseket találhatunk bennük, mint az Ásvány- és kőzettárat, amely 1777-ben került Budára az Egyetem költözésekor, ma pedig a Lágymányosi Campuson található, az eredeti tároló szekrényekben. Itt található még az ELTE Biológiai és Paleontológiai Gyűjteménye, valamint az a tizenhárom részből álló szoborpark is, amely a Gömbaulában található és főként híres fizikusokat és vegyészeket ábrázol. Ilyen rejtett kincs még a Trefort kertben található néhai Csillagvizsgáló vagy a Numizmatikai Gyűjtemény, amely 1753 óta az Egyetem tulajdonában van. A Természettudományi Kar 1998-ban költözött mai épületébe, és már akkor kész volt a terv egy csillagvizsgáló létrehozására. 1997-ben, amikor átadták az épületet, költségvetési okok miatt még sem a Planetáriumot, sem a csillagvizsgálót nem tudták kialakítani. 2004-ben végül az utóbbi elkészült, ám a planetárium létrejöttére még 2011-ig várni kellett.

A Városligetben – kicsit távolabb a belvárostól – találjuk az ELTE egyik gyakorlóiskoláját, a Radnóti Miklós Gimnáziumot. Az épületet Lajta Béla tervezte, a kivitelezés 1913-ban indult: az izraelita fiú – és lánygimnázium végül 1931-ben nyitott meg. Az épületet art deco téglaornamentika, valamint gazdag keleti és magyaros motívumok díszítik.

További információk olvashatók az Egyetem történetéről a következő kiadványokban:

Az Egyetem történetének rövid áttekintése (1635-1950)
Szögi László: Az Eötvös Loránd Tudományegyetem története képekben

Az ELTE Alumni Központ új sorozatának célja, hogy az Egyetem alumnusai számára – kari hovatartozástól függetlenül és minden korosztálynak – értéket jelentő programot tudjon nyújtani, dolgozóbarát, esti időpontokban. 
A korábbi látogatásokról szóló beszámolóink: 

2016/2017

Egyetemi Könyvtár

Füvészkert

2017/2018

Trefort-kert

Ásványtár, a látogatás hatalmas sikernek örvendett így további két időpontot is hirdettünk meg. 

Radnóti Gimnázium

Az Egyetem főépülete

Eötvös Collegium

Biológiai és Paleontológiai Gyűjtemény

Füvészkert szakmai vezetés

2018/2019

Egyetemi Könyvtár

Ásványtár

Planetárium

TÓK, 150 

Füvészkert

2019/2020

Bibó István Szakkollégium

Ásványtár

Biológiai és Paleontológiai gyűjtemény

Füvészkert ONLINE

Trefort-kert

2020/2021

Ásványtár ONLINE

Egyetemi Könyvtár ONLINE

Füvészkert

2021/2022

Trefort-kert

Ásványtár

Biológiai és Paleontológiai Gyűjtemény

Egyetemi Könyvtár

Füvészkert

2022/2023

Trefort-kert

Matematikai Múzeum

Ásványtár

Főépület

Eötvös Collegium

Füvészkert

2023/2024

Főépület

Egyetemi Könyvtár

Ásványtár


A séták népszerűek, gyorsan betelnek. Az új alkalmakról elsőként hírleveleinkből értesülhet.