Cikksorozatunk korábbi részeiben már szó esett a BTK-nak és GTK-nak otthont adó Trefort-kerti kampuszról, valamint az ELTE Főépületéről, melyben az ÁJK található. Az alábbiakban a további pesti oldalon található egyetemi színterekről tudhatunk meg többet.
Az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kara az Egyetem egyik legfiatalabb és legdinamikusabb kara, amely 2003-ban kezdte meg működését több szakterület egyesülésével. Részint a Kazinczy utca 23–27. alatt működik. Romantikus stílusú főépülete és a hozzá csatlakozó későbbi épület zártsorú beépítésben áll az Elektrotechnikai Múzeum és a Kazinczy utcai ortodox zsinagóga között. Az 1873-ban készült tervek a maihoz hasonló, szimmetrikus kialakítást mutatnak. A terveket Budapest székesfőváros megbízásából a Mérnöki Hivatal készítette az építendő városi elemi népiskola számára. A jelenlegi homlokzat megőrizte a 19. századi arányos kialakítást: a kétemeletes épület félköríves ablaknyílásai szabályos rendben sorakoznak, a vízszintes hangsúlyt a szinteket elválasztó párkányok fokozzák. A pártázat középső, íves mezőjében ma is látható a főváros címere a két oroszlánnal. Az épület jelenlegi kinézetét az 1980-as évek elején nyerte el, a régi iskolából megtartották a romantikus (részben klasszicista) stílusú utcai épülettraktust, illetve megpróbálták azt szervesen beilleszteni az új épületegyüttesbe. Eredetileg általános iskola működött volna továbbra is itt, de végül a Művelődési Minisztérium kapta meg és az ELTE Tanárképző Főiskolája működött itt. Belsejét jelentősen átalakították, hogy ma a Pedagógiai és Pszichológiai Karnak adjon otthont. Kazinczy utcai épület. Forrás: elte.huBelépve a központi aulába jutunk, melynek padlóját tardosi vörös mészkővel burkolták, felül pedig eredetileg a természetes fény bejutását segítő bevilágító-tető fedte. A 80-as évek hangulatát idéző tér két oldalán lépcsőházak találhatóak. Említésre méltó emellett még a szépen felújított, napfényes tetőkert, ami lehetőséget nyújt az órák közötti vagy utáni kikapcsolódásra tanároknak és diákoknak egyaránt.
![]() | ![]() |
Az épület kapcsolódik a szomszédos zsinagógához. Az itt működő imaterem a zsinagóga-együttes kapualjából közelíthető meg, de az épületrész, amely az utcáról nézve külön háznak tűnik, valójában az egyetemi épület része, annak aulájából nyíló lépcsőházból közelíthető meg. Földszintjén a zsinagóga homlokzatához hasonló mészkőlapokkal van burkolva, míg az emeleten a régi iskolai homlokzatot is megidéző, de a zsinagógával is harmonizáló klinkertégla borítja.
Az ELTE PPK másik fontos képzési helyszíne az Izabella utca 46. szám alatt álló épület, melyet a Mátyás templom restaurálási munkálataiban Schulek Frigyes mellett részt vett Barcza Elek tervezett. Az Izabella utcai épület 1900 körül készült el és adott otthont a Wesselényi Miklós Felsőkereskedelmi Iskolának. Az iskola különlegessége, hogy gimnáziumi tanulmányait itt végezte Radnóti Miklós, költő, aki 1927-ben szerezte meg érettségi bizonyítványát az intézet diákjaként. A költőnek az épület bejáratánál később emléktáblát állítottak, mely jelenleg is megtekinthető, és minden reggel emlékezteti a kar diákjait jeles elődjükre. Az épületben az 1960-as években a Szent István Egyetem Élelmiszertudományi Kara működött, majd később az ELTE PPK Pszichológiai Intézetéhez került.
![]() Az épület 1913-ban, Erdélyi Mór felvételén. Forrás: FSZEK Budapest-képarchívum | ![]() Az épület ma. Forrás: pestbuda.hu |
A 2010-es években felújították az épület homlokzatát, illetve beépítették a tetőteret, mely jelenleg a kar kutatócsoportjainak ad otthont. Az épület alagsorában egy kellemes hangulatú és a kari élet szempontjából nélkülözhetetlen helység, a Lelki Fröccs kávézó található, mely az épület többi részétől függetlenül is látogatható. Az épület előtt látványos az iskola I. világháborúban hősi halált halt diákjainak emlékműve, melyet elsőként 1937-ben helyeztek el, majd a névsort 1990-ben kiegészítették a II. világháborúban elhunyt diákok névsorával. Az egy szombathelyi szobor másolataként készült emlékmű ma is megtekinthető.
![]() Az Izabella utcai épület kertje. Forrás: eltereader.hu | ![]() A világháborúkban elesett diákok emlékműve. Forrás: pestbuda.hu |
A Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar jelenleg az Ecseri út 3. alatti épületben működik. A jogelődjének tekintett főiskolát 1900-ban alapították, majd 1928-tól Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskola elnevezéssel működött az előbb egységes, majd később szakirányos gyógypedagógus képzést nyújtó intézmény. A főiskola 2000. január 1-jétől az Eötvös Loránd Tudományegyetem főiskolai karaként működött tovább, majd 2009 óta egyetemi karként – az országban egyedülálló módon – folytat széles palettájú gyógypedagógus-képzést. Az Ecseri úti komplexum, amely 1968 és 1970 között épült, a XXI. századi elvárásoknak megfelelően újult meg 2022 márciusában.
![]() | ![]() |
A cikksorozat további részei ezen a linken megtekinthetők.
Források: Szögi László, Az Eötvös Loránd Tudományegyetem története képekben – The Illustrated History of the Eötvös Loránd University, Budapest (ELTE) (Budapest: ELTE Eötvös Kiadó, 2015), 224–228. (online is elérhető); elte.hu; elte.hu, fszek.hu; pestbuda.hu

Comments0
Please log in to see or add a comment
Suggested Articles