Back to news
Previous article

Lázár Ervin (BTK '61), aki megálmodta Dömdödömöt és Mikkamakkát

05.06.2022

Sorry, this content is not available in English

1936. május 5-én született Lázár Ervin (BTK '61) Kossuth-díjas író, számos népszerű mesealak megalkotója. Alább a papageno.hu cikkből idézve tisztelgünk előtte.

Budapesten született, viszont szülőföldjének a Tolna megyei Alsórácegrespusztát tekintette, ahol családjával két éves korától 13 évig lakott. Szekszárdon érettségizett, majd az ELTE Bölcsészettudományi Karán, újságíró szakon tanult, később magyartanári diplomát szerzett 1961-ben.

"Első meseregényét, A kisfiú meg az oroszlánok című könyvet a Móra Könyvkiadó jelentette meg 1964-ben, s néhány évvel később nagy sikerű tévéfilm is készült a Bruckner Szigfrid nevű oroszlán és egy kisfiú különös barátságának történetéből. 1965-ben az Élet és Irodalomhoz került tördelőszerkesztőnek, 1971-ig volt a lap munkatársa, ezt követően szabadfoglalkozású író lett. Első novelláskötetét Csonka csütörtök címmel a Szépirodalmi Kiadó jelentette meg (a Magvetőnél azzal utasították vissza írásait, hogy úgy rosszak, ahogy vannak, de legfőképpen életidegenek). Ettől kezdve felváltva írt meséket és felnőtteknek szóló novellákat, valamint hang- és bábjátékokat."

1994-től a a Magyar Művészeti Akadémia tagjává választották, 1974-ben József Attila-díjat, 1990-ben Déry Tibor-jutalmat, 1992-ben Soros-életműdíjat, 1996-ban Kossuth-, 1998-ban Magyar Művészetért, 2005-ben pedig Prima Primissima Díjat kapott.

Forrás és teljes cikk

Lázár Ervin: Dömdö-dömdö-dömdödöm

390 Views Visits

Comments0