Átvette Nobel-díját Krausz Ferenc és Karikó Katalin

2023.12.11

Alfred Nobel halálának évfordulóján, december 10-én adták át a Nobel-díjakat Stockholmban, közöttük két ELTE-s kötődésű magyarnak is: Karikó Katalin az ELTE Díszdoktora, Krausz Ferenc az ELTE volt hallgatója. Gratulálunk! Alant megnézhető Nobel-előadásuk, és a díjátadójuk.

A tudományos élet legrangosabb nemzetközi kitüntetését a díjazottaknak XVI. Károly Gusztáv svéd király adta át a stockholmi hangversenyteremben rendezett díszes ceremónián. Krausz Ferenc fizikus két francia tudóssal, Pierre Agostinivel és Anne L’Huillier-vel megosztva az elektronok atomon belüli mozgásának vizsgálatát szolgáló attoszekundumos fényimpulzusokat előállító kísérleti módszerért vehette át a fizikai Nobel-díjat.

Krausz Ferenc móri születésű magyar fizikus 1981 és 1985 között párhuzamosan folytatta villamosmérnöki tanulmányait a Műegyetemen és a fizikusit az ELTE-n, így az Eötvös Loránd Tudományegyetem örömmel és büszkeséggel fogadta a hírt a rangos kitüntetésről.

A két díjazott csütörtöki Nobel-előadása itt és itt található.

Alább a teljes ünnepség megtekinthető. 20.10 - 25:15 között Krausz Ferenc, 41:10 - 46:25 között Karikó Katalin díjátadója látható:

Korábbi cikkünk Krausz Ferencről

További Nobel-díjasaink

Fotó: Pascal Le Segretain/Getty Images

Kitüntetések

Állami kitünetésben részesültek diplomásaink!

20 március

Akadémiai ifjúsági díjak