175 éves az ELTE Ásványtani Tanszéke
175 éve alapult meg az ELTE Ásványtani Tanszéke, mely jubileum alkalmából 2024. október 28-án a tanszék jelenlegi munkatársai –az ELTE Alumni támogatásával– ünnepi előadóülést szerveztek.
Az esemény megnyitóján Molnár Ferenc, a tanszék jelenlegi vezetője üdvözölte a résztvevőket, majd a Természettudományi Kar dékánja, Kacskovics Imre köszöntötte az ünneplőket. Az ELTE Alumni nevében Pataky Csilla mondott köszöntőt és hívta fel a figyelmet az összegyetemi Alumni lehetőségekre, és az ELTE Alumni Ösztöndíjra, mely az ELTE Alumni Alapítványhoz beérkezett adományok révén jut el a hallgatókhoz. Az ünnepélyes megnyitót követően az esemény 100 résztvevője a tanszék alumnusainak előadásában 8 szakmai előadást hallgathattak meg. Meghívott előadóink, kiknek szakmai pályafutása az Ásványtani Tanszékről indult és jórészt ma már más egyetemek tanszékeinek és kutatócsoportjainak vezetői, szakmai pályafutásuk különböző fázisaiban járva kiváló áttekintést nyújtottak a mineralógia különböző területeit felölelő és tartalmazó kutatási eredményeikről.
Tanszékvezetőnk, Molnár Ferenc (balra), és a TTK dékánja, Kacskovics Imre (jobbra), megnyitó beszédük közben.
Első előadónk, Papp Gábor (MNM KK Magyar Természettudományi Múzeum) tudománytörténetben jártas szakember, így előadásában tanszékünk történelmének legérdekesebb pillanatait elevenítette fel. Őt Pósfai Mihály (Pannon Egyetem) követte, aki a nanoásványtan terén végzett elektronmikroszkópos munkáinak legszebb példáit mutatta be. Takács Ágnes (SolServices Kft.) az ásványtani kutatások nyersanyagkutatásban való felhasználási lehetőségeire hozott példát, majd Benkó Zsolt (Debreceni Egyetem) a tanszékünkön készült doktori kutatása óta összegyűjtött szakmai tapasztalataiból mutatott be rövid összeállítást. Egy rövid kávészünetet követően –melyen volt és jelenlegi diákok, kollegák kötetlen eszmecseréjére is lehetőség nyílt– folytattuk az előadások sorát. Zajzon Norbert (Miskolci Egyetem) a szfalerit ásvány lumineszcenciájáról tartott látványos előadást, ezt követően Cora Ildikó (HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont) mutatta be félvezetőkkel kapcsolatos kutatásának eredményeit. Az előadások sorát Bajnóczi Bernadett (HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont) archeometriai kutatómunkából való szemelvények és Szentpéteri Krisztián (Finn Geológiai Szolgála) világkörüli nyersanyagkutató pályafutásának felelevenítése zárta.
Takács Ágnes (balra) és Papp Gábor (jobbra) előadás közben.
Az ünnepi előadóülés zárszavában Molnár Ferenc (Ásványtani Tanszék) vázolta a tanszék jelenlegi helyzetét és jövőbeni kilátásait. Ezt követően a rendezvény résztvevői megtekintették a Déli Tömb 00-623-as termében a Mauritz-emléktábla újra avatását, és részesei lehettek a terem névadóünnepségének. Az emléktábla újbóli felállítását a Koch Sándor Alapítvány szponzorálta.
Az egész délutános programot egy fogadással egybekötött Alumni találkozó és kötetlen beszélgetés zárta, mely jó lehetőséget teremtett a kapcsolatok ápolására, közös ünneplésre.
Mauritz emlétábla újraavatás (balra) a 00-623-as teremben és kötetlen beszélgetés, fogadás a történelmi Ásvány- és Kőzettárban (jobbra).
A rendezvény az ELTE Alumni támogatásával valósult meg.
Örök diákjait az ELTE Alma Mater visszavárja!

Képek 13
Megjegyzések0
Nincs jogosultsága a megtekintéshez, illetve megjegyzés írásához.Kérjük, jelentkezzen be.
Javasolt cikkek