Learn more about CHARM EU values! The first one is INNOVATION!

2020.08.01

Sajnáljuk, ezek a tartalmak nem érhetők el Magyar alatt

Introducing CHARM-EU values

Our values support the mission and vision of our alliance. In order to make you more familiar with our initiative, we’ll introduce each of the CHARM-EU Values.

#1 ǀ The first CHARM-EU value we would like to present is INNOVATION

CHARM-EU is innovative.

The European University concept is innovative itself, but we are taking it to the next step. We are offering a brand new pedagogical, challenge-based approach with a really unique curricula design and plenty of online solutions. Students will have the opportunity to build their own path to the diploma through a flexible phase, and to be a force bringing forward ideas and challenges through a capstone phase. An innovative model, resulting in even more innovative students.

Stay tuned to learn about our other core values!

Coronavirus Update

19 szeptember

ELTE just became a participant of an important H2020 cooperation!

17 szeptember

Photos from the Orientation Day at the Faculty of Law