ELTE Alumni Családfák - Dr. Nagy Ferenc

2020.10.12

Az ELTE Alumni családfák interjúkban olyan ELTE-s diplomások válaszolnak az ELTE Alumni Központ kérdéseire, akiknek felmenői, és/vagy leszármazottai, egyéb rokonai is ide vagy az ELTE jogelődjeire jártak és így többgenerációs kötődésük van Alma Materükhöz. ELTE Alumni családfa néven indult a korábban meghirdetett Generációk az ELTE-n kérdőívünkre épülő interjúsorozat. A kérdőívre folyamatosan várjuk az újabb válaszokat. 2017 novembere óta több tucatnyi válasz érkezett. Az interjúsorozat kérdéseire ezúttal Dr. Nagy Ferenc válaszolt.

Ön melyik karon (karokon)/szakon (szakokon) szerzett oklevelet?
Vegyész

Mennyiben befolyásolta egyetem választását / gyermeke egyetem választását az, hogy felmenői vagy Ön az ELTE-re jártak?
Igen nagy mértékben, ld. a mellékelt családfát.

Milyen egyetemi történeteket meséltek Önnek felmenői?
Apám elmesélte a Vegyészoperát, ami az én nemzedékem egyetemi estjeiről kimaradt.
Erdey-Grúz Tibor odasettenkedett az éppen sósavat pipettázó hallgatónő mögé, és sztentori hangon megszólalt: "Mit mér, kollegina?" Szerencsétlen leány lenyelte a sósavat.

Ön milyen egyetemi történetek osztott meg gyermekeivel?
Szintén a fiz-kém laborban történt, de már az én időmben, törésmutató mérése közben. Valaki közülünk segítséget kért az egyik tanszemélyzettől. Az azt mondta neki, hogy olajozza meg a refraktométert. Az továbbra sem működött. A hallagató másik tanszemélyzettől kért segítséget. Az ránézett a szerkentyűre, és megkérdezte: "Ki volt az a marha, aki beolajozott egy optikai műszert?"

Benedek Pál: "Az, hogy mi aszpirint gyártunk a Földön, hatással van a Szíriuszra. Csak az a hatás nem lényeges."

Tanár szakos feleségemnek valamelyik Lasztity tanította a kémiát. Felrajzolta az ecetsavat, 5 vegyértékű szénnel. Amikor valamelyik hallgató felszólalt, leintette. "Márpedig az én papíromon így van."

Bruckner Győző olyan jó előadó volt, hogy a természetes szénvegyületekről szóló előadására egyik évfolyamtársam behozta orosz szakos szerelmét.

Kikre gondol büszkén az ELTE-n (vagy jogelődjein) végzett híres hallgatók közül?
Beck József matematikusra.

Milyennek ítélte meg az egyetemi életet?
Hajszásnak. Volt, hogy egy héten négy napon volt hosszú laborunk, miközben a jogászok az Eötvös Klubban biliárdoztak.

Írja meg egy emlékezetes történetét hallgató korából!
Analitika kémia előadás alatt a padban ülve Lomb Kató: Így tanulok nyelveket c. könyvét olvastam. Lebuktam.

Ön szeretné-e, ha gyereke folytatva a hagyományt szintén az ELTE-re járna?
Az egyik lányomat a Műegyetemre küldtem, hogy ne derüljön ki a családi kapcsolat. Az ELTE- vegyész szakán végzett unokámnak más volt a családneve.

ELTE-s diplomája megszerzése után hogyan indult neki az életnek, álláskeresésnek? Ki/mi segítette karrierjét?
A karrieremet gátolta, hogy apám ellenségeit örököltem.

ELTE Alumni Családfák - Szendrei Tavasz Tünde

28 július