Domány Nikolett beszámolója Erasmus félévéről - Alumni Alapítvány támogatással!

2020.04.08

Az ELTE Alumni Alapítvány rendszeresen ír ki pályázatot tehetséges, rászoruló hallgatók Erasmus-ösztöndíjának kiegészítésére.  Domány Nikolett magyar-történelem szakos hallgató, a támogatási összeget 2019 őszén kezdődő gyakorlatához használta fel. Alábbiakban az ő beszámolóját olvashatják.

Domány Nikolett vagyok, 2019 nyarán diplomáztam magyar-történelem szakos középiskolai tanárként. Ekkor már egy éve magyar mint idegen nyelv tanárként is dolgoztam egy iskolában. 2019 októberében a poznani Adam Mickiewicz Egyetemen kezdtem a diploma utáni külföldi szakmai gyakorlatomat. Ez az egyetem Lengyelország legnagyobb nyelvoktatási központja, magyar szak is működik itt. Én itt kezdtem el gyakornokként dolgozni, magyar és lengyel kollégákkal. A kiutazásra már szeptemberben sor került, a gyakorlat kezdete előtt egy intenzív lengyel nyelvtanfolyamon vettem részt. A munkához minimálisan volt szükségem a lengyel nyelvre, mert harmad és negyedéves hallgatókat tanítottam, az oktatás főleg magyarul, és egy kicsit angolul zajlott. A mindennapi életben viszont, (például vásárlás, információkérés) nagyon jól jött a nyelvtudás, a lengyelek értékelték az igyekezetet.

Az ösztöndíj alatt egy gyönyörű városba költöztem. Poznan Lengyelország ötödik legnagyobb városa, több mint félmillió lakossal. Gyönyörű épületek és sok zöld terület található itt, sok a nagyon jó étterem, hangulatos kávézó, és a kulturális élet is színes: több gasztronómiai és zenei fesztivált is rendeznek minden évben. A város nagyon élhető és barátságos.

A gyakorlat keretében két csoportot kaptam: a harmadéves diákoknak magyar nyelvórát, a negyedéveseknek pedig egy ’Kortárs magyar film’ című kurzust tartottam. A célom a filmórával a magyar kultúra népszerűsítése, és a beszélt nyelv és a szleng bemutatása volt, ez a kurzus a diákok körében is nagyon népszerű volt. Sokat hospitáltam az anyanyelvi tanároknál, így sok olyan módszertani fogást tanultam, amit később be tudtam építeni a saját óráimba, az egyetemi és a magánóráimba is. Fontos volt az is, hogy nyelvészeti szempontból is megismerjem a lengyel nyelvet, mert így könnyebben megértettem a lengyelek nehézségeit, tipikus hibáit, és sokat segített a megfelelő nyelvtani magyarázatok megfogalmazásában is. Bekapcsolódhattam a diákköri életbe is. A lengyel-magyar barátság napja alkalmából közösen készítettünk egy szelfi-videót, amelyben a diákok egy Nagy László-verset szavaltak. Indítottam egy nyitott filmklubot is, amit bárki látogathatott. Egy kedves kolléga felkérésére a lengyel szakos diákoknak tartottam előadást a lengyel kultúra magyarországi jelenlétéről, és a lengyel-magyar kulturális kapcsolatokról.

Az ösztöndíj alatt sok lehetőségem volt a szakmai fejlődésre, a módszertani és elméleti tudás mellett tapasztalatot szereztem abban is, milyen egy multikulturális közegben dolgozni, ami előnyt jelenthet a későbbiekben a munkaerőpiacon. Hálás vagyok, hogy lehetőséget kaptam egy ilyen életre szóló lehetőségre, és egyben nagy kalandra.

Támogatott tehetségek

Aktuális pályázati kiírás

Buda Bianka beszámolója a félbeszakadt Erasmus kiutazásáról

13 augusztus

Majer Zsófia Veronika beszámolója meghiúsult Erasmus kiutazásáról

05 augusztus

Alumni Ösztöndíjas

Kolok Balázs Csegő beszámolója Erasmus félévéről - Alumni Alapítvány támogatással!

24 április