Az MTA új elnöksége - alumnusaink

2020.07.08

Freund Tamás biológust, az ELTE Alumnusát választották az MTA új elnökének. Erdei Anna immunológus professzor asszonyt főtitkárhelyettesnek, Lamm Vanda jogászt társadalomtudományi alelnöknek, Hudecz Ferenc vegyész professzort természettudományi alelnöknek választotta meg az MTA Közgyűlése 2020. július 7-én. Egyetemünkön végeztek valamennyien.

A Magyar Tudományos Akadémia 193., tisztújító közgyűlése hétfő este megkezdődött és kedden este lezárult 24 órás szavazásán Freund Tamás akadémikust választotta meg az MTA új elnökévé. A neurobiológus a hat év után leköszönő Lovász Lászlót váltja az 1825-ben gróf Széchenyi István által alapított Magyar Tudományos Akadémia élén. A főtitkári posztot Kollár László Péter építőmérnök, a főtitkárhelyettesit pedig Erdei Anna immunológus tölti majd be a következő hároméves ciklusban. A Közgyűlés döntött a három közül két alelnök személyéről is. Az Akadémia vezetői megbízatásuk lejárta után egyszer újraválaszthatók.

EGYETEMÜNKRŐL TÖBBEN IS AZ MTA ELNÖKSÉGÉNEK TAGJAI LETTEK:

Elnök: Freund Tamás (TTK '83) akadémikus, intézetigazgató, kutatóprofesszor, egyetemi tanár. Freund Tamás 1959-ben született, biológus diplomáját az ELTE-n szerezte 1983-ban.

• Kutatási terület: az agykéreg szerkezete, működése, oszcillációk keletkezése, funkciója, az epilepsziás és ischaemiás agykárosodás, a szorongás és az addikció patomechanizmusa, az endokannabinoid szignálrendszer működése
  • Jelentősebb díjak: Agy díj / The Brain Prize (2011), Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (2011), Széchenyi-díj (2005), Akadémiai Díj (1997)

Főtitkárhelyettes: Erdei Anna  (TTK '74) akadémikus, kutatócsoport-vezető, az ELTE Immunológiai Tanszék egyetemi tanára
  • Kutatási terület: az immunválasz kialakulása, immunfolyamatok szabályozása, a veleszületett immunrendszer elemeinek (komplementrendszer, mf, DC) szerepe, kapcsolódás az adaptív immunrendszerrel, limfociták aktiválása
  • Jelentősebb díjak: Széchenyi-díj (2011), Ipolyi Arnold-díj (2014)

Természettudományi alelnök: Hudecz Ferenc (TTK '77) akadémikus, az ELTE korábbi rektora, az ELTE Szerves Kémia Tanszék egyetemi tanára

• Kutatási terület: peptid- és fehérjekémia, biomolekuláris kémia, immunkémia
  • Jelentősebb díjak: Pro European Peptide Society Award (2016), Akadémiai Díj (1996)

Hudecz Ferenc (forrás: mta.hu)

Társadalomtudományi alelnök: Lamm Vanda (ÁJK '67) jogász, jogtudós, egyetemi tanár.

• Kutatási terület: jogtudomány, nemzetközi jog
  • Jelentősebb díjak: Akadémiai Díj (1995), Deák Ferenc-díj (2012)

Lamm Vanda (forrás mta.hu)

Munkájukhoz sok sikert kívánunk!

KÖNYVBEMUTATÓNKON VETT RÉSZT ÖRÖKBEFOGADÓNK

ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár