Az Egyetemi Könyvtár. latin nevén Bibliotheca Universitatis elődje a nagyszombati Egyetemi Könyvtár volt. A nagyszombati jezsuita kollégium bibliotékájaként alapította Oláh Miklós esztergomi érsek 1561-ben. Az Országos Széchényi Könyvtár megalapításáig gyakorlatilag országos könyvtárként működött. Történeti törzsgyűjteménye a nemzeti kulturális örökség része. Állománya több mint 400 éve folyamatosan bővül, nagysága meghaladja a 2 millió könyvtári egységet. 1949-ig volt gyűjtőköre enciklopédikus, ez után főleg a vallástörténet, vallástudomány, filozófia, közép- és újkori történelem szakkönyvtára lett. Könyvállománya kb. 1.600.000 kötet, folyóirat-állománya kb. 220.000 kötet, csaknem 200 kódex, 300 középkori oklevél, 1200 ősnyomtatvány és 77.000 XVI-XVIII. századi könyv. A könyvtár épülete 1876-ban épült eklektikus stílusban Szkalnitzky Antal tervei alapján. Dísztermének falait Lotz Károly és Than Mór freskói díszítik.