Széchenyi-díjas alumnusaink 2022-ben

2022.03.16

Számos volt hallgatónk részesült magas állami kitüntetésben 2022. március 15. alkalmából. Széchenyi-díjat kaptak: Bányai Éva (BTK '66) pszichológus, Gósy Mária (BTK '75) nyelvész, Keszler Borbála (BTK '95) nyelvész, Acsády László (TTK '97) agykutató, Lánczi András (BTK '81) politikatudós, M. Kiss Sándor (BTK '67) történész, Vörös Győző (BTK '93) régész. Továbbá  Magyar Érdemrend közép-, nagy- és Lovagkeresztje kitüntetést kapott: Baán László (BTK '63) közgazdász, Belovics Ervin (ÁJK '83) ügyész, Rockenbauer Zoltán (BTK '91) etnológus, Tél Tamás (TTK '75) fizikus, Szilágyi Áron (TáTK '20) kardvívó és Szerencsés Károly (BTK '84) történész . Gratulálunk!

Magyarország köztársasági elnöke nemzeti ünnepünk alkalmából kitüntetéseket adományozott, az elismeréseket március 14-én az Országházban adták át.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Diplomásai közül 2022-ben Széchenyi-díjat kapott:

• Bányai Éva (BTK '66) pszichológus, az ELTE Pszichológiai Intézet professor emeritusa Magyarország számára kivételesen értékes, a hipnózis kutatása és gyakorlati alkalmazása terén iskolateremtő tudományos pályája, valamint a pszichoonkológia tudományágának megalapításában és a pszichológusképzésben betöltött kiemelkedő szerepe elismeréseként.
  • Gósy Mária (BTK '75) nyelvész, az ELTE Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet egyetemi tanára Magyarország számára kivételesen értékes tudományos pályafutása, az általános és a magyar fonetika, illetve a pszicholingvisztika területén elért eredményei, valamint a GMP beszédpercepciós diagnosztika kifejlesztését és sztenderdizálását megalapozó kutatásai elismeréseként;
  • Keszler Borbála (BTK '95) nyelvész, az ELTE Magyar Nyelvészeti Tanszék professor emeritusa Magyarország számára kivételesen értékes tudományos pályafutása, a magyar nyelvtörténet és az orvosi nyelv kutatása, valamint a magyar helyesírási szabályzat megalkotása és nyelvészek generációinak oktatása terén egyaránt kiemelkedő és elhivatott szakmai munkája elismeréseként.
  • Acsády László (TTK '97) agykutató, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja Magyarország számára kivételesen értékes tudományos pályafutása és korszakalkotó felfedezései, különösen az idegrendszer szerkezete és működése, az alvás-ébrenlét szabályozásának megértése terén egyedülálló tudományos munkája elismeréseként.
  • Lánczi András (BTK '81) politológus, filozófus, egyetemi tanár Magyarország számára kivételesen értékes szakmai pályafutása, a politikatudomány ismeretelméleti kérdései és a modern demokrácia kritikája, valamint a politikai filozófia és a konzervativizmus elméleti problémái terén egyaránt kiemelkedő tudományos, kutatói és publikációs tevékenysége, valamint példaadó oktatói és oktatásirányítói munkája elismeréseként;
  • M. Kiss Sándor (BTK '67) történész, tudományos igazgató, professor emeritus Magyarország számára kivételesen értékes tudományos pályafutása, az 1956-os forradalomról, szabadságharcról és a megtorlás éveiről, az 56-os hősök tevékenységéről és sorsáról publikált, eddig feltáratlan forrásokra támaszkodó nagy jelentőségű kutatásai és az új történészgenerációk kinevelésében elért kiemelkedő eredményei elismeréseként;
  • Vörös Győző (BTK '93) ókorkutató, régész, egyiptológus, az építészettudományok doktora, a Magyar Művészeti Akadémia tiszteletbeli tagja, egyetemi tanár Magyarország számára kivételesen értékes tudományos pályafutása, a szentföldi magyar régészet vonatkozásában egyedülálló, nemzetközi szinten is jelentős kutatómunkája, különösen a Holt-tenger keleti partjánál található evangéliumi jelentőségű helyszín, a Machaerus vár régészeti feltárási munkálatainak vezetőjeként elért eredményei elismeréseként.

A Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal polgári tagozata kitüntetést kapott:

• Baán László (BTK '63), közgazdász, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa a rendszerváltozás utáni magyar kulturális élet újjáéledését szolgáló sokrétű szakmai munkája, különösen kimagasló színvonalú múzeumigazgatói és felsővezetői tevékenysége, illetve a Seuso-kincs hazahozatala és a Városliget kulturális központtá alakítása érdekében végzett világszínvonalú és maradandó értékű munkája elismeréseként.
  • Belovics Ervin (ÁJK '83), a Legfőbb Ügyészség legfőbbügyész-helyettese közel negyven éven át példaértékű hivatástudattal végzett bírói, ügyészi és ügyészségi felső vezetői munkája, valamint tudományos és oktatói tevékenysége elismeréseként.
  • Rockenbauer Zoltán (BTK '91) etnológus, művészettörténész, kurátor, volt miniszter és országgyűlési képviselő a magyar kultúra kutatása, valamint nemzetközi és hazai népszerűsítése érdekében végzett kiemelkedő tevékenysége elismeréseként.
  • Tél Tamás (TTK '75) Széchenyi-díjas fizikus, a fizikatudomány doktora, az Eötvös Loránd Tudományegyetem professor emeritusa és Fizika Doktori Iskolájának korábbi vezetője, az MTA-ELTE Elméleti Fizikai, illetve Fizika Tanítása Kutatócsoportjainak volt vezetője a magyarországi káoszelméleti kutatásokban betöltött vezető szerepe, valamint a fizikatanítás oktatásának megújítása érdekében végzett kiemelkedő szakmai és vezetői tevékenysége elismeréseként.

A Magyar Érdemrend nagykeresztje polgári tagozata kitüntetést kapott:

• Szilágyi Áron (TáTK '20) kardvívó a Tokióban megrendezett XXXII. Nyári Olimpiai Játékokon elért kimagasló, sporttörténelmi jelentőségű eredményei, újabb olimpiai bajnoki címe és harmadik helyezése elismeréseként.

Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült:

• Szerencsés Károly (BTK '84) történész, az ELTE Új- és Jelenkori Magyar Történeti Tanszék egyetemi docense.

Forrás: elte.huinfostart.hu

A National Academy of Sciences tagjává választották Barabási Albert-Lászlót