Marie Antoinette élete és pere – Szakmai Alumni rendezvény

2023.12.07

Az ÁJK Alumni Tagozat Szakmai Alumni találkozójaként 2023. 11. 24-én új bemutatóra kerülhetett sor. Az ELTE ÁJK diákszervezete, a Perjátszó Kör előadásának témája ezúttal Marie Antoinette élete és pere volt. Az esemény az ELTE Alumni támogatásával valósult meg idén is.

A Perjátszó Kör immáron hetedik alkalommal nyerte el az ÁJK Alumni Tagozat és az ELTE Alumni Központ bizalmát. A teltházas esemény most is megörökítésre került, ami lehetővé teszi annak megtekintését bárhonnan és bármikor.

A 23/24-es őszi félévben a Perjátszó Kör a XVIII. századi francia udvarba repítette vissza a nézőket: Mária Terézia házassággal vetett véget az osztrákok és franciák közötti ellentétnek, ezért lányát, az akkor 13 éves Mária Antóniát feleségül adták a trónörököshöz, Lajos dauphine-hez. A Bécshez szokott Marie nehezen illeszkedett be az etikett uralta palotába, meggyűlt a baja a király ágyasával, Madame Dubarryval, a férje inkább a lakatosmunkát kedvelte, a fényes bálok és drága ruhák szemet szúrtak az éhező népnek. A pompás események láncolata hirtelen fordulatot vesz, mikor a feldühödött polgárok elfoglalták a Bastille börtönt, ezzel kitört a francia forradalom.

A második felvonásban az uralkodók bukásának lehettek tanúi a nézők: a sikertelen szökési kísérlet után a királyi család a Temple börtönben raboskodott. Antoine Fouquier ügyész és Jacques Hébert politikus előkészítették a királyné perét. Marie Antoinette a Forradalmi Törvényszék elé állt, immáron nem szertelen kislányként, hanem gondos édesanyaként. Az előadás végén az összetört asszony megkapta a halálos ítételet, majd megírta utolsó levelét. A levelet, amelyet soha nem kézbesítettek.

A Perjátszó Kör az ELTE ÁJK hivatalos szervezete, egy olyan társulat, amely híres történelmi személyek életét és pereit viszi színre. Az előadások színpadra alkalmazottak, vagyis nem szükséges jogász végzettséggel rendelkezni, az előadások bárki számára élvezhető színházi élményt nyújtanak. A társulat tagjait a Kar jelenlegi hallgatói mellett alumnusok - végzett jogászok - is színesítik, akik egykor szintén az ELTE ÁJK-n tanultak.

Az előadás végén Kisteleki Károly (A Kar adjunktusa, egyben a szervezet elnöke) méltatta a színészeket és az ELTE Alumni támogatását. A Perjátszó Kör hálásan fogadta az együttműködést, hiszen a közvetítés által az Aula Magna befogadóképességénél jóval több fő követhette figyelemmel a rendezvényt.

Az előadásról készült felvétel hamarosan elérhető lesz az ELTE Youtube csatornáján.

Az előadáson sok hallgatónk és számos ELTE Diplomás is szerepelt, közreműködött. Az utóbbiak neveit után végzésük évét is feltüntettük.

Marie Antoinette – Török Tímea

Mária Terézia, Marie Antoinette anyja – dr. Sáray Dorottya (ÁJK '14)

Madame Dubarry, a király szeretője – Bani Nóra

Madame Campan, Marie Antoinette főkomornája - Fejes Blanka

Lamballe hercegné, Marie Antoinette barátnője – Nádor Eszter

Polignac grofné, Marie Antoinette barátnője (Yolande) – Medvés Bella

Elisabeth, XVI. Lajos testvére – Kormos Fanni Maja

Rose Bertin, az udvar fő szabónője – dr. Somogyi Viktória (ÁJK '21)

Marie-Therese, Marie Antoinette lánya – dr. Szilágyi Hanna (ÁJK '23)

Claudia, kitalált karakter, a nép hangja – Csizmadia Szimonetta

Claude, kitalált karakter, a nép hangja – Zambelly Márk

Mercy kancellár, nagykövet + Marie Antoinette védője – Balázs Dániel

II. József, Marie Antoinette testvére – dr. Várhalmy Balázs (ÁJK '15)

XV. Lajos, király, XVI. Lajos nagyapja – Csák-Rozgonyi Loránd

XVI. Lajos, király, Marie Antoinette férje - Bai Márton

Kicsi Louis, Marie Antoinette fia – Kisteleki Mór

Fersen báró, Marie Antoinette szerelme – Szita József

Fouquier, közvádló – Bereczk Kristóf

Hébert, újságíró, tanú – Zaránd Eszter

Rheims-i érsek + Forradalmi Törvényszéki bíró – dr. Szolnoki János (ÁJK '83)

Sanson, hóhér – Deák János

Őr – Bodó Patrik

Szolgáló + Laurent Lecointre tanú – Valter Bálint

Forgatókönyv: dr. Rudas Helga (ÁJK '15)

Rendezte: dr. Kisteleki Károly (ÁJK '93)

A beszámoló Bódy Ákos írása nyomán készült.

Egyetem megnyitja kapuit: Trefort-kert 2024

ELTE Sikerek: Erdei Anna