Fiatal Alumnusunk a Nobel-díj átadóünnepségen

2022.12.08

Mészáros Botond (TTK '22) alumnusunk, illetve jelenleg matematika mesterszakos hallgató egyedüli magyar résztvevőként előadást tart Stockholmban, a Nobel-díj átadóünnepségek keretében rendezett Stockholm International Youth Science Seminar rendezvényen.

Az 1976-ban alapított Stockholm International Youth Science Seminar (SIYSS) egy egyhetes rendezvény fiatal kutatók számára, amelyet a Fiatal Tudósok Svéd Szövetségének Bizottsága rendez a Nobel-ünnepségekkel összefüggésben.

A Nobel-díj átadóünnepségek kísérőprogramjaként megtartott rendezvény célja a tudományos sokrétűség bemutatása, a nemzetközi kapcsolatok előmozdítása, összehozva a világ minden tájáról érkező, hasonló érdeklődésű fiatalokat. Egyetlen magyar résztvevőként az ELTE fizika alapszak diplomása, jeleleg Egyetemünk matematika mesterszakos hallgatója, Mészáros Botond mutathatja be a rendezvényen kutatásait, aki összetett rendszereket vizsgál matematikai modellekkel.

Napjaink egyik legnagyobb tudományos kihívása a valós, összetett rendszerek megértése és modellezése. A komplex rendszerek viselkedése hatalmas számú elem közötti különféle interakciókból ered; például a mezoszkópikus anyagok tulajdonságai, pénzügyi események, társadalmi csoportok lokális és globális evolúciója, valamint ezek összefüggései a Föld éghajlatában és biodiverzitásában bekövetkező esetleges jövőbeni változásokkal.

Mészáros Botond mesterszakos matematikus hallgatóként azt vizsgálja, hogy egy összetett rendszert nagyszámú paraméterrel leíró modell hogyan redukálható kisebb elemszámúra, csökkentve ezzel az időtényezőt és számítógépes adattárolást.

Gratulálunk és eredményeihez további sikereket kívánunk!

URBAN HISTORY & TERRITORIAL PLANNING

TREVOR NOAH'S COMEDIC RESISTANCE TO HATRED IN SOUTH AFRICA AND THE USA

Hírek

HUNGARIAN UNIVERSITIES COULD BECOME IMPORTANT BUSINESS PLAYERS FOR THE SPACE INDUSTRY