Diplomásainkról elnevezett kisbolygók

2023.12.04

Korábbi cikkünkben említettük hét olyan diplomásunkat, akikről kisbolygókat neveztek el 2021-ben. Ezúttal célunk volt összegyűjteni valamennyi olyan kisbolygót, amelyek volt hallgatóink nevét viselik. Mivel az univerzumban több százezer kisbolygó található, elképzelhető, hogy nem teljes a lista, így örömmel fogadjuk a kiegészítéseket a hozzászólásban.

A kisbolygók elnevezésének régi hagyománya szerint a felfedezőt illeti a jog, hogy nevet válasszon a felfedezett égitestnek. A hagyomány mind a mai napig él, bár a feltételeket azóta szigorították. Immáron a felfedezett kisbolygókat először sorszámozzák, amelynek feltétele a pontos pályaszámítás, vagyis biztos azonosítás. A sorszámozás feltételei is sokat változtak az eltelt idő alatt, manapság már 10-12 szembenállás idején készült megfigyelések kellenek ahhoz, hogy egy újonnan felfedezett égitest sorszámot kapjon. Ezután 10 év áll a felfedező rendelkezésére, hogy nevet találjon felfedezettjének. Neveket az élet minden területéről választhatnak, csak a politikusokra és katonákra nézve létezik 100 éves moratórium.

• Balázs Lajos (TTK '74) fizikus, csillagász, az MTA doktora. Róla elnevezett kisbolygó: 114991 Balázs.

• Bay Zoltán (TTK '26) magyar fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, a Világ Igaza kitüntetés birtokosa. Róla elnevezett kisbolygó: 95954 Bayzoltán.

• Detre László (TTK '26) csillagász, róla elnevezett kisbolygó: 1538 Detre.

• Dezső Lóránt (TTK '38) magyar csillagász, az MTA Napfizikai Obszervatóriuma igazgatója. Róla elnevezett kisbolygó: 3892 Dezső.

• Erdős Pál (TTK '34) a 20. század egyik legkiválóbb matematikusa. Róla elnevezett kisbolygó:405571 Erdőspál.

• Érdi Bálint (TTK '68) matematika-fizika tanár és csillagász. Róla elnevezett kisbolygó: 241363 Érdibálint.

• Hamvas Béla (BTK) Kossuth-díjas magyar író, filozófus, esztéta és könyvtáros. 1919 és 1923 között tanult egyetemünk jogelődjén, a Pázmány Péter Tudományegyetemen. A bölcsészettudományi kar magyar-német szakos hallgatója volt. Róla elnevezett kisbolygó: 543302 Hamvasbéla.

• Hargittai István (TTK) Széchenyi-díjas kémikus, az MTA rendes tagja feleségével Hargittai Magdolnával (szintén kémikus, BME) együtt kaptak kisbolygót. Róluk elnevezett kisbolygó: 192155 Hargittai.

• Harsányi János (TTK '44) magyar származású Nobel-díjas amerikai közgazdász, a játékelmélet kutatója. Róla elnevezett kisbolygó: 423433 Harsányijános.

• Izsák Imre Gyula (TTK '51) matematikus, fizikus, csillagász, égi mechanikus. Róla elnevezett kisbolygó: 1546 Izsák.

• Kroó Norbert (TTK '58)  fizikus, kutatóprofesszor, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. Róla elnevezett kisbolygó: 269742 Kroonorbert.

• Kulin György (TTK '32) magyar csillagász, számos kisbolygó és egy üstökös felfedezője, a csillagászat fáradhatatlan népszerűsítője. Róla elnevezett kisbolygó: 3019 Kulin.

• Lukács Béla (TTK '70) magyar elméleti fizikus, polihisztor, kutatási területe elsősorban a relativitáselmélet és a kozmológia. Róla elnevezett kisbolygó: 541992 Lukácsbéla.

• Marik Miklós (TTK '54) csillagász, egyetemi docens, az ELTE Csillagászati Tanszékének tanszékvezetője (1990–1998). Róla elnevezett kisbolygó: 28492 Marik.

• Márai Sándor (BTK) Kossuth-díjas író, költő, újságíró.Róla elnevezett kisbolygó: 194970 Márai.

• Monspart Sarolta (TTK '79) Nemzet Sportolója címmel kitüntetett tájfutó világbajnok, tizennégyszeres magyar bajnok, sífutásban hatszoros magyar bajnok. Róla elnvezett kisbolygó: 586003 Monspartsarolta

• Móra Károly (TTK 1924) csillagász, róla elnevezett kisbolygó: 1257 Móra.

• Neumann János (TTK '26) matematikus, róla elnevezett kisbolygó: 22824 von Neumann.

• Öveges József (TTK 1919) matmatika-fizika tanár, szerzetes, cserkészvezető. Róla elnevezett kisbolygó: 67308 Öveges.

• Pais Dezső (BTK 1908) nyelvész, az MTA tagja. Róla elnevezett kisbolygó: 461650 Paisdezső.

• Patkós András (TTK '70) fizikus, egyetemi tanár, az MTA rendes tagja. Róla elnevezett kisbolygó: 348407 Patkosandras.

• Pólya György (BTK, TTK 1912) magyar matematikus, fizikus és metodológus. Világhírű tudós, a heurisztika kidolgozója. Róla elnevezett kisbolygó: 29646 Polya.

• Ponori Thewrewk Aurél (TTK) csillagász, csillagászattörténész, kronológus, szakíró, természettudós, eszperantista. Róla elnevezett kisbolygó: 45300 Thewrewk.

• R. Várkonyi Ágnes (BTK '51) Széchenyi-díjas magyar történész, művelődéstörténész, egyetemi tanár. Róla elnevezett kisbolygó: 413233 Várkonyiágnes.

• Riesz Marcell (TTK) matematikus, egyetemi tanár, a róla elnevezett kisbolygó: 30307 Marcelriesz.

• Róka Gedeon (TTK '29) csillagászati ismeretterjesztő író, amatőr csillagász. A róla elnevezett kisbolygó: 2058 Róka.

• Sárneczky Krisztián (TTK '02) Csillagász, számos kisbolygó és több szupernóva felfedezője, kislányáról, Málnáról is nevezett el kisbolgyót (266622 Málna). A róla elnevezett kisbolygó: 10258 Sárneczky.

• Szeidl Béla (TTK '61) MTA Csillagászati Kutatóintézete igazgatója, az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont emeritus professzora. A róla elnevezett kisbolygó: 114990 Szeidl.

• Telekes Mária (TTK 1920) magyar származású amerikai tudós, feltaláló, a napenergia kutatásának egyik úttörője. Róla elnevezett kisbolygó: 390743 Telekesmária.

• Terkán Lajos (TTK 1900) csillagász, a róla elnevezett kisbolygó: 31872 Terkán.

Források: mta.hu, wikipédia.hu, termvil.hucsillagaszat.hu

Domestic cats area serious threat to wildcats

AI

Alumni International