Egyetem megnyitja kapuit: Ásványtár

BO
MV
39 résztvevő
A regisztráció határideje lejárt.
2019. november 7-én az Egyetem megnyitja kapuit programsorozatunk keretében ismét az Ásványtárba látogatunk. Tartson velünk Ön is!

A tár történelme 1774-ig nyúlik vissza, amikor is megalakult a Természetrajzi Tanszék a Bölcsészeti Karon, ahol már ekkor hatalmas gyűjtemény állt rendelkezésre az ásványtan oktatásához. A gyűjtemény a XIX. század elejére Európa legnagyobb oktatási gyűjteménye lett, benne egyebek közt 1781-től Mária Anna főhercegnő, 1811-től pedig Alexandra Pavlovna főhercegnő gyűjteményével. Azóta is fejlődik: jelentős mértékben az egyetemi oktatók, professzorok saját szerzeményeivel, illetve számos más tudós, egyetemista és magángyűjtő adományaival.

A gyűjtemény értékét a mennyiségi gyarapodás mellett tudományos szempontú rendezettsége és a tudományos kutatásokban betöltött jelentős szerepe is emelte. Az 1885-ben (a mai Astoriánál) elkészült új Természetrajzi épületben két nagy kiállítási termet, az Ásványtárat és a Kőzettárat rendezték be, mintegy 32000 példány kiállítását lehetővé téve. Műemlékké nyilvánított XIX. századi bútorzata 2001–2002-ben, restaurálás után került át a lágymányosi egyetemi campus modern épületeinek egyikében számára korhűen kialakított boltíves történeti terembe.

A gyűjteményen dr. Weiszburg Tamás habilitált egyetemi docens, jelenleg tanszékvezető, az Ásványtár volt igazgatója kalauzolja végig az érdeklődőket.

A látogatás ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztráció hamarosan!

ELTE Alumni

Egyetem Megnyitja Kapuit