Egyetem megnyitja kapuit: Ásványtár

A regisztráció határideje lejárt.
2018. november 15-én az Egyetem megnyitja kapuit programsorozatunk keretében ismét az Ásványtárba látogatunk. Tartson velünk Ön is!

A tár történelme 1774-ig nyúlik vissza, amikor is megalakult a Természetrajzi Tanszék a Bölcsészeti Karon, ahol már ekkor hatalmas gyűjtemény állt rendelkezésre az ásványtan oktatásához. A gyűjtemény a XIX. század elejére Európa legnagyobb oktatási gyűjteménye lett, benne egyebek közt 1781-től Mária Anna főhercegnő, 1811-től pedig Alexandra Pavlovna főhercegnő gyűjteményével. Azóta is fejlődik: jelentős mértékben az egyetemi oktatók, professzorok saját szerzeményeivel, illetve számos más tudós, egyetemista és magángyűjtő adományaival.

A gyűjtemény értékét a mennyiségi gyarapodás mellett tudományos szempontú rendezettsége és a tudományos kutatásokban betöltött jelentős szerepe is emelte. Az 1885-ben (a mai Astoriánál) elkészült új Természetrajzi épületben két nagy kiállítási termet, az Ásványtárat és a Kőzettárat rendezték be, mintegy 32000 példány kiállítását lehetővé téve. Műemlékké nyilvánított XIX. századi bútorzata 2001–2002-ben, restaurálás után került át a lágymányosi egyetemi campus modern épületeinek egyikében számára korhűen kialakított boltíves történeti terembe.

A gyűjteményen dr. Weiszburg Tamás habilitált egyetemi docens, jelenleg tanszékvezető, az Ásványtár volt igazgatója kalauzolja végig az érdeklődőket.

A látogatás ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

ELTE Alumni

Egyetem Megnyitja Kapuit

ELTE TTK Ásványtár

1/C, Pázmány Péter sétány 1117 BUDAPEST

Javasolt események

csü.,

Egyetem megnyitja kapuit: Trefort-kert

ELTE Bölcsészettudományi Kar

Budapest

sze.,

ELTE Sikerek: Vékás Lajos

ELTE Aula Magna (1053 Budapest, Egyetem tér 1-3.)

ked.,

ELTE Alumni Központ E-learning képzés