Alkímia Ma - Rakéta-hajtóanyagok kémiája

A regisztráció határideje lejárt.
Dr. Turányi Tamás az Alkímia Ma előadássorozatban beszél a rakétahajtóművek kémiájáról.

Az űrrakéták hajtóművei az elmúlt 75 évben egyre kifinomultabbak lettek, és folyamatosan változott az is, hogy milyen tüzelőanyagokat és milyen oxidálószereket használnak. A hajtóanyagok megválasztása nagymértékben befolyásolja a hajtómű teljesítményét, tartósságát és tulajdonságait. Figyelembe kell venni a hajtóanyagok korróziós képességét, az égés hőmérsékletét, a keletkező gázok hőkapacitását és átlagos moláris tömegét. További szempont, hogy lehetőleg mérgező anyagok ne keletkezzenek, és mérsékelt legyen a környezetet károsító hatás. Az előadás bemutatja, hogy a hajtóanyagok kiválasztásánál és a rakétahajtóművek tervezésénél sok kémiai ismeretet kell felhasználni.

A 2007 óta futó „Alkímia ma” sorozatban az ELTE TTK Kémiai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek „a régiek megszállottságával” beszélnek az anyagról, a vegyészetről, kémiai érdekességekről és újdonságokról. Az elsősorban középiskolásoknak szóló ismeretterjesztő előadásokat látványos kísérletek és interaktív kvízjátékok színesítik.

Facebook esemény

Előadások

Lágymányosi Campus A épület 0.83-as terem

1/A, Pázmány Péter sétány 1117 BUDAPEST

Javasolt események

csü.,

Egyetem megnyitja kapuit: Trefort-kert

ELTE Bölcsészettudományi Kar

Budapest

sze.,

ELTE Sikerek: Vékás Lajos

ELTE Aula Magna (1053 Budapest, Egyetem tér 1-3.)

ked.,

ELTE Alumni Központ E-learning képzés