Gödel-díjat kapott Tardos Gábor matematikus

2020.04.02

Tardos Gábor ELTE-n végzett matematikust Gödel-díjjal jutalmazták a Lovász-féle lokális lemma algoritmikus bizonyításáért. A rangos díjat kutatótársával, Robin A. Moser-rel megosztva kapták.

A világhírű osztrák matematikusról, Kurt Gödel-ről elnevezett díjat 1993 óta minden évben két szakmai egyesület - az European Association for Theoretical Computer Science és az Association for Computing Machinery Special Interest Group on Algorithms and Computational Theory - annak a matematikusnak ítéli oda, aki az elméleti számítógéptudomány területén világszínvonalú eredményeket ért el. Magyar matematikusok közül eddig Babai László, Szegedy Márió, Tardos Éva kapott Gödel-díjat.

2020-ban a Gödel-díjat Tardos Gábor és Robin A. Moser megosztva kapták a Lovász-féle lokális lemma algoritmikus bizonyításáért.

A Lovász-féle lokális lemma a kombinatorika számos területén használható állítás, rengeteg alkalmazással, melyekre Tardos Gábor munkája alapján csupán egzisztencia bizonyítása helyett most algoritmikus megoldást is kapunk.

Tardos Gábor 1987-ben szerzett matematikus diplomát az ELTE Természettudományi Karán, majd később ugyanitt doktorált Babai László és Pálfy Péter Pál témavezetésével. A doktori disszertációját univerzális algebra témaköréből írta. Jelenleg a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet munkatársa. Tardos Gábor kombinatorikával, kombinatorikus geometriával, elméleti számítógéptudománnyal, kriptográfiával és univerzális algebrával is foglalkozik.

Gratulálunk a díjhoz!

Forrás: TTK

1 kedvel

Preventing problematic internet use during the COVID-19 pandemic