Futótippek Csere Gáspártól

2020.05.18

Az ELTE futónagykövete csatlakozott a BEAC "Sport mindenkor" online edzésprogramjához, és számos hasznos tanáccsal lát el mindenkit, aki a szabályok betartása mellett egy kis mozgásra vágyik a karantén idején.

A négyhetes edzésterv három különböző kategória (kezdő, haladó, gyorsuló) sportolói számára ad hasznos tanácsokat. Emellett videók készülnek a megfelelő bemelegítésről, nyújtásról és erősítésről, és a BEAC kiválósága bemutatja azt is, milyen lehetőségek vannak a futásban, történjen az síkon vagy akár terepen. Csere Gáspár útmutatása abban segít, hogy az egyéni edzésre vonatkozó, illetve távolságtartási és higiéniai szabályok betartása mellett hogyan erősíthetjük egészségünket és tarthatjuk edzésben magunkat. A videók elérhetők a BEAC Facebook-oldalán, a kezdő, haladó és gyorsuló kategória részletes edzéstervei pedig a sportegyesület honlapján.

Csere Gáspár tanácsai futóknak:

• A mennyiség kilométer helyett percben szerepel, mivel ez egyszerűbben kivitelezhető és mentálisan sem terhel annyira.
  • Az edzések nagy része folyamatos, egyenletes futást jelent. Természetesen a legeleje mindig lehet valamivel lassúbb a bemelegedés érdekében.
  • Az edzések nagy részét lehetőleg síkon vagy enyhe dombos területen végezzük, a hegyi futásokat pedig kifejezetten terepen, emelkedők-lejtők között.
  • A résztávos edzéseket nem muszáj rekortánon végezni, csendes utca vagy park is megfelel. A pontos táv kimérésével sem kell bajlódni. A résztávok közötti pihenőkre rövid séta ajánlott.
  • A futónapok között javasolt a pihenés. Ha mindenképp szükséges, akkor lehet a napok időpontját variálni.
  • A könnyű futás 50–60%-os erőbeadást jelent. A teljesen kezdő futóknál ez megugorhat majd az edzettség hiánya miatt, ez esetben beiktatható séta is, ha szükséges.
  • A lendületes futás valamivel gyorsabb, 60–70%-os erőbeadás.
  • A közepes-erős futás kb. 70–80%-os intenzitású, a hegyi futás is nagyjából ezt a szintet érje el.
  • A résztáv akár 90%-os intenzitású is lehet, de ezt értelemszerűen rövid ideig tartsuk.
  • Futás előtt mindenképpen 10-15 percen át melegítsünk be, a végén pedig ugyanennyi ideig nyújtsunk!
  • Ha bármilyen kérdés felmerül, írjanak bátran!

Forrás: BEAC

Diplomaosztók 2024. tél