Back to news
Next article
Previous article

ELTE Sikerek Kerekasztal: Mesterséges intelligencia

Report

-

10.11.2023

Sorry, this content is not available in English

Első alkalommal került megrendezése ELTE Sikerek kerekasztal-beszélgetés 2023. október 4-én, melynek keretében sikeres ELTE Diplomás kutatóink beszélgettek egy frissen aktuális - a mesterséges intelligenciát feszegető - témáról az Egyetem dísztermében, Darázs Lénárd általános rektorhelyettes, az ELTE Alumni Bizottság elnöke kezdeményezésével.

Az eseményt Pataky Csilla, az Alumni Központ vezetője nyitotta meg, aki beszélt az Alma Materhez való visszalátogatás főbb indítékairól, az ELTE-ről kikerült tehetségek bőségéről, valamint a generációk összefogásának jelentőségéről - mind a tudásmegosztásban, mind az idén már 50. hallgatót támogató ELTE Alumni Ösztöndíj alapjának évente szükséges újraképezésében -, majd bemutatta a beszélgetőket. 

Jeles kutatóink - Csabai István, a Természettudományi Kar, Komplex Fizikai Tanszék Egyetemi tanára, az MTA levelező tagja, továbbá Darázs Lénárd rektorhelyettes, az Állam- és Jogtudományi Kar Egyetemi tanára, a Mesterséges Intelligencia Koalíció szabályozás és etika munkacsoportjának vezetője, valamint Gulyás László, az Informatikai Kar Mesterséges intelligencia Tanszékének docense, az Ipari Akadémia Együttműködés Intézetének igazgató helyettese - beszélgetését Teslár Ákos, a Tudomány politikai iroda vezetője moderálta. Az eszmecserét azzal vezette fel, hogy az elmúlt évben nagyon népszerűvé vált a mesterséges intelligencia témaköre, melyet most ELTE-s oldalról járnak körbe. 

A kutatók bemutatták magukat abból a szempontból, miként és mikor ismerkedtek meg a mesterséges intelligenciával. 

,,A fizikusok valamilyen értelemben mindig is adattudósok voltak, ahogyan valamilyen szinten a többi tudós is, és ugyanazt csináljuk: megértjük a világot, valamilyen modellt alkotunk és felhasználjuk hozzá a legjobb eszközöket, ami most éppenséggel aktuálisan a mesterséges intelligencia néven fut." - mondta el magáról Csabai István. Darázs Lénárd ezzel szemben sosem foglalkozott fizikával és hasonló tudományterületekkel, ő egy klasszikus jogász, viszont a mesterséges intelligencia kutatásának világában is felmerülnek már etikai jogi kérdések, melyek megválaszolása nélkül nem haladhatna tovább a téma kutatása. Gulyás László az egyetemen, informatikai megközelítésben találkozott a mesterséges intelligenciával és a doktori dolgozatát is ebben a témában írta, és azóta is ezzel foglalkozik.

A mesterséges intelligencia kutatása - hasonlóan a többi tudományterülethez - a kíváncsiság hatására kezdődött el, és ahogyan a csillagászatot segíti elő egy távcső használata, úgy az emberi agy véges kapacitását egészíti ki a mesterséges intelligencia. ,,Valamilyen paraméter alapján megtanulja az adattömeget, és miután megtanulta, reagál egy külső környezetre, de közben okosodik az adat betápálásokon keresztül, és képes ehhez hozzáigazítani a tevékenységét. Ebben rejlik tulajdonképpen a veszélye." - definiálta Darázs Lénárd a mesterséges intelligenciát. A legnehezebb ennek a fogalomnak a leírásában, hogy az intelligenciára sincs kifejezett definíció, így kissé megfoghatatlan jogi szempontból is. 

Ha kíváncsi a téma bővebb kifejtésére, a kutatásában elért sikerekre, és a mesterséges intelligencia előnyeire és hátrányaira, nézze meg az előadásról készült felvételt, mely az alábbi képre kattintva elindul.

A képeket köszönjük az KRMI és az EO munkatársainak!



Like
348 Views Visits
Share it on

comments0

To read and add comments please sign in!

Suggested Articles

Report

25 éves a közgazdászképzés Szombathelyen - jubileumi ünnepi konferencia

profile photo of a member

Alumni Központ

May 15

Report

XLV. 5vös 5km - Alumni kategóriával

profile photo of a member

Alumni Központ

May 08

Report

Jótékonykodás és közösségépítés az első ELTE Média Alumni találkozón

profile photo of a member

Bölcsészettudományi Kar ELTE

April 30