100 év pszichológia

2018.11.15

November 15-én ünnepelte 15 éves születésnapját a PPK, valamint az idei évben a pszichológia ELTE-n való megjelenésének századik évfordulóját is.

A megnyitót követően Szalay Péter tudományos ügyekért felelős rektorhelyettes szólalt fel először a Pedagógiai és Pszichológiai Kar 15 éves fennállásának ünnepségén. Beszédében kiemlete, hogy az ELTE 388 éves történelmében ugyan fiatal a PPK – mondta –, azonban már 15 év alatt „kimutatta a foga fehérjét”: a neveléstudományra mindig is szükség volt az egyetem profiljában, a pszichológia tudományterülete pedig láthatóan felível.

Ezután Pléh Csaba pszichológus, nyelvész, a CEU vendégprofesszora beszélt, a pszichológia ELTE-n való történetéről, amely Révész Géza 1918. szeptember 28-i professzorrá nevezésével indult,  ezt egyben egy lélektani tanszék megalapítására szóló felkéréshez kötötte Demetrovics Zsolt. Szabolcs Éva, a Neveléstudományi Intézet oktatója szintén történeti áttekintésként a kar másik felének, a pedagógiának a 20. századi alakulását vizsgálta ideológia és tudomány összefüggésében.

Hunyadi György, a PPK első dékánja felvázolta a kar megalakulása körüli nehézségeket, hiszen a MAB elutasította ezt a gondolatot, ahogyan a BTK is, hiszen a pedagógiai és pszichológiai profil kiválása a bölcsészkarról gazdaságilag megingatta.

A kávészünet után három előadó maradt. Elsőként Klinghammer István szólalt meg, aki a PPK kiválásának idején volt az egyetem rektora. Éppen ez is volt a témája: a szervezeti átalakulás a rektor szemszögéből. Oláh Attila, a PPK korábbi dékánja is hisz a multidiszciplinaritásban: a kar mottóját („A PPK minden, ami ember”) elemezve elmondta, hogy a PPK azokat a tényezőket vizsgálja, amik az emberi egészséget meghatározzák. Utolsóként Demetrovics Zsolt, a kar jelenlegi dékánja beszélt. Elmondta, hogy eddig a kar bizalmat kapott – most egyensúlyra van szüksége. Elmondta, hogy kényelmes volna 15 év távlatából hátradőlni és örülni az elért eredményeknek, azonban a sikereknek szóló öröm mellett a fejlődés fenntartása ugyanúgy feladatuk lesz a továbbiakban is.

A beszédekkel nem zárult le az esemény. A születésnapi torta előtt egy fotópályázat eredményhirdetését hallgathattuk meg. A flow témájában küldhettek be képeket, a zsűri e téma mellett a közelséget emelte ki a díjazott alkotások közös fókuszpontjaként. A harmadik helyet Dvornik Gábor, a másodikat Fónagy Eszter, az elsőt Kun Sarolta fotója kapta.

Mindezek után a szakmaiság jegyében három pódiumbeszélgetés is kezdődött: a sportpszichológia és az innovatív oktatás mellett arról is szó esett, milyen helye van a pszichológusnak a lelki zavarok kezelésében.

forrás: ELTEOnline

Preventing problematic internet use during the COVID-19 pandemic

18 május

Beszámolók